Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29.03.2018 року м. Долинська
Одним з елементів «електронного правосуддя» є застосування систем відеоконференцзв’язку, які надають учасникам процесу можливість дистанційної участі в судовому засіданні.
Відеоконференція – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо - та відеоінформацією у реальному часі з урахуванням керуючих даних. Інструкція про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу й результатів процесуальних дій, проведених у режимі відео конференції під час судового засідання затверджена наказом ДСА від 15.11.2012 року № 155.
Ці нововведення покликані полегшити доступ до правосуддя, підвищити оперативність судового розгляду справ, захистити сторони від надмірної тривалості процесу та зменшити витрати учасників процесу.
Відповідно до процесуальної норми участь особи у судовому засіданні в режимі відео конференції може відбуватись як за ініціативою суду, так і за клопотанням сторони, третьої особи, прокурора, іншого учасника судового процесу.
Отже, згідно чинного законодавства та наказу ДСА України № 155 про затвердження інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відео конференції під час судового засідання Долинський районний суд Кіровоградської області забезпечений та оснащений залом для проведення відеоконференцзв’язку та кімнатою для допиту свідків.
В 2017 році в Долинському районному суді Кіровоградської області було проведено 74 (сімдесят чотири) відео конференції з них:
Згідно інструкції про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій проведених у режимі відео конференції під час судового засідання (кримінального провадження) відео конференції проводяться в залі та в кімнаті для допиту свідків по ухвалам винесеним суддями Долинського районного суду та по ухвалам винесеним іншими суддями по Кіровоградській області та іншим областям, також відео конференції проводяться з Слідчими ізоляторами, виправними колоніями, установами виконання покарань, з Апеляційними судами, Верховним судом, та іншими районними та місцевими судами. Загалом з Новгородківським районним судом, Устинівським районним судом, Петровським районним судом, Маловисківським районним судом, Чугуївським міським судом, Широківським районним судом смт. Широке Дніпропетровської області, Ленінським районним судом м. Кропивницький, Олександрівським районним судом смт. Олександрівка, Олександрійським міськрайонним судом, Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області, Бабушкінським районним судом м. Дніпро, Довгинцівським районним судом м. Кривий Ріг та Кіровським районним судом м. Кропивницький. Також Апеляційним судом м. Кропивницький, та Апеляційним судом м. Києва. З Державною установою Миколаївський слідчий ізолятор, Казанківською виправною колонією № 93, Одеською виправною колонією № 14 та Кропивницькою установою виконання покарань № 14.
Перед початком проведення відеоконференції працівник апарату суду (судовий розпорядник) активує технічні засоби відеозапису, реєструється в системі; перевіряє працездатність технічних засобів відеозапису та проводить тестування пристроїв, у разі виявлення непрацездатності працівник апарату (судовий розпорядник) повідомляє головуючого (слідчого суддю) адміністратора та керівника апарату суду.
Під час проведення відеоконференцзв’язку з іншими судами працівник апарату (судовий розпорядник) перевіряє осіб які з’явились для допиту згідно документів які посвідчують особу (паспорт, посвідчення).
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відео конференції, фіксуються судом, який розглядає справу за допомогою технічних засобів відеозапису. Здійснення фіксації забезпечується секретарем та починається з моменту оголошення головуючим (слідчим суддею) про початок її проведення.
Примірники відеофонограми записуються у вигляді архівної та робочої копій на окремі DVD- диски. Компакт диски зберігаються робоча копія фонограми зберігається при справі, архівна копія надається до архіву.
Висновок: Отже, дані нововведення проведення відеоконференції в судових засіданнях, значно полегшує доступ до правосуддя громадянам, надає можливість сторонам (громадянам) з тяжким матеріальним становищем зменшити витрати для дистанційної участі в судових засіданнях для реалізації захисту своїх прав
Судовий розпорядник
Долинського районного суду
Кіровоградської області Марич О.О.