flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ДОЛИНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ

01 листопада 2014, 15:27
УЗАГАЛЬНЕННЯ
СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ДОЛИНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ 
м. Долинська                                                                      
 
          В ході проведення узагальнення встановлено , що за період з 01.01.2014 року по 22.09.2014 рік до Долинського районного суду надійшло 7 кримінальних проваджень про злочини вчинені неповнолітніми , відносно 12 осіб , з них 
        - 5 справ розглянуто з винесенням вироку   відносно 8 осіб ;
        - 2 справи не розглянуті , призначені до розгляду .
           До однієї особи , яка не досягла віку кримінальної відповідальності , застосовано примусові заходи виховного характеру у вигляді передачі під нагляд матері.
 
          Відповідно до ст.22 КК України, кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.
Злочинність неповнолітніх є актуальною правовою та суспільною проблемою. Вона є складовою загальної злочинності.  
Велике значення для профілактики злочинності серед неповнолітніх має процесуальна діяльність судів, що здійснюють провадження у кримінальних справах. Правові заходи, які суди застосовують стосовно неповнолітніх, здатні реально запобігати вчиненню ними нових злочинів і сприяти виправленню.    Здійснюючи правосуддя стосовно неповнолітніх осіб, суди мають забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод як неповнолітнього обвинуваченого, так і інших учасників процесу.
Узагальнюючи судову практику з розгляду даної категорії справ, можна зробити висновок, що одним із  чинників вчинення злочинів є зростання кількості молодих людей, які не працюють і не навчаються, тобто не мають чітко визначеного соціального статусу і необхідних джерел фінансування для задоволення особистих потреб, у зв’язку із чим стають на шлях вчинення злочинів. 
         Із вказаних справ про злочини неповнолітніх, розглянутих з постановленням вироків, 8 неповнолітніх осіб засуджено за вчинення умисних корисливих злочинів – злочинів   проти власності.
          При проведенні узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ щодо неповнолітніх  випадків призначення їх до підготовчого та судового розгляду з порушенням строків, передбачених ст.ст. 314, 316 КПК України (в ред. 2012 року) – не встановлено.
Випадків тривалого розгляду кримінальних справ щодо неповнолітніх, відкладення судового засідання без поважних причин в ході узагальнення не встановлено. 
         Крім того, встановлено, що, відповідно до вимог ст.496 КПК України (в ред. 2012 року), про час і місце розгляду кримінальної справи про злочин, вчинений неповнолітньою особою, суд обов’язково повідомляв Службу у справах дітей Долинської  РДА ,представник якої в судовому засіданні висловлювали думку з приводу найбільш доцільної форми перевиховання неповнолітнього обвинуваченого.
         При   розгляді кримінальних справ про вчинення злочину неповнолітніми особами у всіх випадках з’ясовувалися обставини, зазначені у ст. 485 КПК України (в ред. 2012 року), зокрема, повні і всебічні відомості про особу неповнолітнього, ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння, умови життя та виховання неповнолітнього, наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення.
Також, відповідно до ст. 487 КПК України та роз’яснень, що містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України за №5 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про злочини неповнолітніх», з’ясовуються умови життя та виховання неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого, вік неповнолітнього;   стан   здоров'я   та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті); умови життя і виховання (дані про сім'ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на   його   виховання;   вплив   дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього у злочинну діяльність, а також, його ставлення до вчиненого діяння.          
         З метою з'ясування зазначених   обставин   судом   використовуються положення статей 488-491 КПК України про участь у кримінальному провадженні даної категорії законного представника неповнолітнього обвинуваченого, про порядок виклику та допиту неповнолітнього обвинуваченого та про участь законного представника, педагога, психолога або лікаря в допиті неповнолітнього   обвинуваченого.
           При призначенні покарання неповнолітнім обвинуваченим, згідно з вимогами ст.65 КК України, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, та, відповідно до ст.ст.66-67 КК України, обставини, що пом’якшують і обтяжують покарання.
Крім того, при призначенні покарання неповнолітнім обвинуваченим суд враховує особливості, встановлені  ст.ст.97-108 КК України.
В силу вимог ст.103 КК України, при призначенні покарання неповнолітньому, крім обставин, зазначених в ст.ст.65-67 КК України, враховуються умови життя та виховання неповнолітнього обвинуваченого, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи неповнолітнього.
         У 2014 році в порядку КПК України в редакції 2012 року до різних видів покарань районним судом засуджено 8 неповнолітніх осіб за вчинення окремих злочинів.
                    Звільнення неповнолітніх від відбуття покарання                                                                                                                     
 
Кількість кримінальних справ
Кількість осіб
Застосування ст. 75, 104КК України
Застосовано захід виховного характеру
Звільнено відповідно до ЗУ «Про амністію»
Злочини проти власності
5
          8
         3
       1
          1
Так ,наприклад :        
- справа № 388/000/14-к неповнолітній гр. Іванов М.П., 26.07.1997 року народження, учень ПТУ скоїв таємне викрадення чужого майна (крадіжку). 01.04.2014 р. засуджений Долинським районним судом за злочин передбачений ст. 185 ч.1 КК України, призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 1 рік. На підставі    ч.1 ст.105 КК України    звільнено Лобаня М.П. від призначеного покарання, застосувавши до нього примусовий захід виховного характеру, передбачений п.3 ч.2 ст.105 КК України, у вигляді передачі його під нагляд матері Лобань Н.П.
-  справа №  388/000/14-к неповнолітній гр. Петров А.В.        ,25.12.1998 року народження , учень 9 класу скоїв  таємне викрадення чужого майна (крадіжка), поєднану  з проникненням у приміщення . 15.07.2014 року засуджений Долинським районним судом за злочин передбачений ст. 185 ч.3 КК України, призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки . На підставі ст.ст. 75, 104 КК України засудженого  звільнено від відбування покарання з випробуванням  з іспитовим строком на 1 рік. застосуванням ст. 75 КК України - призначено іспитовий строк на 2 роки.
      При судовому розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх , з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого вироку , судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи , направленість умислу , мотиви , ціль, наслідки і характер дій неповнолітніх обвинувачених , а також з’ясовувались обставини , що впливали на ступінь тяжкості злочину , що характеризували неповнолітнього , що пом’якшували та обтяжували покарання та обставини , які негативно впливали на виховання неповнолітнього.
         Врахування всіх обставин дасть можливість правильно вирішити питання про обрання до неповнолітнього альтернативного запобіжного заходу , не пов’язаного з позбавленням волі , оскільки розслідування та розгляд справ щодо неповнолітніх осіб також мають виховне запобіжне значення .                                                                      
Аналіз проведено                                                                             
                                                                                                                
Головою Долинського
районного суду                                                                    П.М.БОЙКО                                                                                                                    
з участю пом. гол.суду                                                            В.В.Ємець