flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз судової практики розгляду справ , які виникають з договорів надання послуг станом на 12.02.2014 р.

         В ході проведенного аналізу встановлено , що станом на 12.02.2014  р. , що в провадженні Долинського районного суду перебувало 52 цивільних справ , які виникають з договорів про надання послуг , а саме : стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення ,  з них :                       - розглянуто справ – 33  ;                                                                                           - залишено без розгляду – 1 ;                                                                                    - не розглянуто – 19 .
          Також дана категорія справ розглядається і в наказному провадженні , яких надійшло до суду – 23 заяви , які на даний час розглянуті та видано судові накази .
 
 Закон України “Про житлово-комунальні послуги” зазначає, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов   проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
 комунальні послуги   - результат господарської діяльності,спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а   також   вивезення   побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
 Стаття 19 зазначеного вище Закону передбачає, що   надання житлово-комунальних послуг здійснюється на договірних засадах.
Згідно ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встновлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Виходячи з загальних засад договорних правовідносин, передбачених цивільним кодексом, договір про надання житлово-комунальних послуг є двостороннім договором, оскільки передбачає наявність прав і обов»язків як у споживача послуги, так і у їх виконавця. Статтею 26 закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено істотні умови договору про надання житлово-комунальних послуг.
Тому предметом доказування у спорах про стягнення плати з наймачів є наявність договірних відносин між сторонами по справі, виконання однією стороною умов договору в повному обсязі та невиконання іншою стороною умов договору, а також причини їх невиконання.
При розгляді такої категорії справ необхідно  виходити як з загальних положень цивільного законодавства щодо поняття та порядку надання послуг, так і з окремих нормативно-правових актів.
       При розгляді спорів щодо стягнення плати з наймачів судам необхідно враховувати , на яких умовах укладався договір про надання комунальних послуг, чи укладався він між сторонами, а також досліджувати докази, які б підтверджували надання споживачу послуги саме в такому об'ємі, кількості і вартості, як це зазначено у позові.
Під час розгляду сказаної категорії справ судді в повному обсязі досліджують докази по справах про стягнення з наймачів плати за користування послугами газопостачання та енергопостачання та за комунальні послуги . Як правило, надання таких послуг базується на письмових договорах, укладених між споживачем та виконавцем, що надає послугу. Облік обۥєму наданих послуг підтверджується лічильниками, а заборгованість споживача – виписками з його особистого рахунку.
Разом з тим, досить часто трапляються ситуації, коли комунальні послуги надаються споживачеві без укладення відповідних договорів. В таких випадках предметом доказування є безпосередньо факт надання послуги виконавцем.
 
Діюче законодавство передбачає обо'вязок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. У у разі надання житлово-комунальних послуг виробником (виконавцем) і у разі відмови споживача без поважної причини укласти договір, виконавець має право вимагати від споживача їх своєчасної оплати в повному обсязі.
 
Однією з причин, що веде до виникнення проблеми, є не укладення договорів на надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з частиною третьою статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
 Також однією з проблем є самовільне відключення від мереж централізованого опалення , але відповідно до пунктів 24-26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 року № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
 За таких обставин встановлення безпосередньо у будинках, багатоквартирних будинках або квартирах громадян автономного чи індивідуального опалення не є припиненням (розірванням, зміною) договору (договорів) про централізоване теплопостачання, тому що для такого припинення, розірвання (зміни) заінтересована сторона зобов»язана вчинити передбачені договором чи/або законом дії.
 
            Так наприклад : справа № 388/2240 /13-ц ( гол. Бойко П.М. ) за позовом ТОВ «Долинські об'єднані мережі» до Козлова Олександра Миколайовича про стягнення боргу ,  встановлено наявність між сторонами фактичних договірних відносин з теплопостачання. Судом дослідженні умови надання послуг виробником, наявність у квартирі відповідача стояків централізованого опалення і задоволено позов в повному обсязі.
 
        Під час розгляду цивільних справ про спори, що виникають із договорів надання послуг суддями всебічно і повно досліджувалися докази, дотримувалися строки їх розгляду.
 
           Аналіз обговорити на оперативній нараді .
 
                                     
 
                                     
В.О.Голови  Долинського
Районного суду                                                                         П.М.БОЙКО
 
 
 
 
з участю помічника голови суду                                             В.В.Ємець