flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики по призначенню судових експертиз на 28.10.2013 р.

УЗАГАЛЬНЕННЯ
судової практики по призначенню судових експертиз
станом на 28.10.2013 р. 
 
 
 
18.11.2013 року Мною В.о. Голови Долинського районного суду Кіровоградської області Бойко П.М., з участю помічника Патріман Л.А., проведено вивчення і узагальнення судової практики по призначенню судових експертиз станом на 28.10.2013 року .
В ході проведеного узагальнення встановлено , що станом на 28.10.2013 р. Долинським районним судом Кіровоградської області було призначено судові експертизи по 14 справам , а саме :
в кримінальному провадженні :
- судово-медична експертиза – по 1 справі ;
- судово-психіатрична експертиза – по 1 справі ;
в цивільному провадженні :
- судова авто-товарознавча – по 1 справі ;
- судово-почеркознавча – по 7 справам ;
- судово-біологічна (судово-генетична) – по 1 справі ;
- судово-бухгалтерська – по 1 справі ;
- судово-психіатрична – по 2 справам ( в порядку окремого провадження про визнання громадянина недієздатним ) .
Відповідно до ст. 1 Закону України  «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних  знань  матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять  інформацію  про  обставини   справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.
Судова експертиза є однією з різновидів експертизи, яка володіє особливими ознаками, описаними в процесуальному законі. Як і всіляка інша експертиза, судова експертиза становить собою спеціальне дослідження. Судова експертиза — це опосередкований засіб доказування, сутність якого полягає в тому, що уповноважена процесуальним законом особа (слідчий, прокурор, суд) доручає судовому експерту вирішити поставлені перед ним питання, а судовий експерт, користуючись своїми спеціальними знаннями, проводить дослідження наданих йому матеріалів і надає висновок, який використовується в якості джерела доказів у кримінальному, цивільному та інших провадженнях .
Висновок експерта є найбільш кваліфікованою формою використання наукових, технічних та спеціальних знань у кримінальному судочинстві, який сприяє всебічному, повному й об’єктивному дослідженню обставин справ, постановленню законних і обґрунтованих судових рішень .
Враховуючи значимість висновку експерта, як джерела доказу в кримінальному судочинстві, судом при розгляді справ, використовуючи надані законом повноваження, за клопотанням сторін або за власною ініціативою призначаються експертизи . 
 
 
 
Відповідно до положень ст. 143 ЦПК України для з»ясування обставин , що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки , техніки , ремесла тощо , суд призначає експертизу за заявою осіб , які беруть участь у справі . 
Судова експертиза значно розширює пізнавальні можливості суду, дозволяючи використовувати у ході судового слідства весь арсенал сучасних науково-технічних засобів, який постійно розвивається шляхом створення нових та вдосконалення існуючих методик дослідження та знаходить все ширше застосування у судовій практиці .
Правовою основою призначення і проведення судових експертиз є Закон України «Про судову експертизу», Кримінальний процесуальний кодекс України (КПК), Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК) .
Законодавство встановлює, що судові експертизи по кримінальним і цивільним справах призначаються лише у випадках, коли для вирішення питань при провадженні за цими справами необхідні спеціальні пізнання .
Процесуально-правовий зміст судової експертизи - це система правил, встановлених чинним кримінально-процесуальним, цивільно-процесуальним законодавством та Законом України «Про судову експертизу», які регулюють порядок її призначення та проведення, права і обов'язки експерта, а також інших учасників процесу у зв'язку з проведенням експертизи .
Після з'ясування обставин, що мають значення для висновку експерта, головуючий пропонує учасникам судового розгляду подати у письмовому вигляді питання, які вони бажають поставити на вирішення експертові . 
Суд обмірковує ці питання, враховуючи при цьому думку учасників судового розгляду, усуває ті з них, які не стосуються справи або не належать до компетенції експерта, а також формулює ті питання, які він ставить перед експертом з власної ініціативи .
Про призначення експертизи судом виноситься відповідна ухвала . В кримінальному провадженні така ухвала суду оскарженню не підлягає . В порядку цивільного судочинства , на час проведення експертизи провадження у справі зупиняється . Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути   оскаржена в апеляційному порядку відповідно до вимог    ст. 294 ЦПК України .
Висновок експерта повинен відповідати вимогам чинного законодавства України . Він оголошується в судовому засіданні і приєднується до матеріалів справи .
У випадках , коли з’ясується, що усунути неповноту або неясність висновку шляхом допиту експерта неможливо , судом може призначатися додаткова експертиза .
В разі , коли є сумніви у правильності висновку експерта, пов’язані з його недостатньою обґрунтованістю чи з тим, що він суперечить іншим матеріалам справи, а також за наявності істотного порушення процесуальних норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи , суд вправі призначити повторну експертизу .
 
 
 
У випадках , коли є потреба провести дослідження за участю декількох експертів - фахівців у одній галузі знань , судом може призначатися комісійна експертиза , а у випадках , коли необхідно провести дослідження за участю декількох експертів, які є фахівцями різних галузей знань , - комплексна експертиза .
 
 
 
В.О. ГОЛОВИ ДОЛИНСЬКОГО                                                    Бойко П.М.
РАЙОННОГО СУДУ            
 
З УЧАСТЮ ПОМІЧНИКА СУДДІ                                                   Патріман Л.А.