flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз по застосуванню мір кримінального покарання

Мною суддею Долинського районного суду Кіровоградської обл. Бондарчуком Р.А., з участю помічника судді Патріман Л.А. 02.04.2013 року проведено аналіз по застосуванню мір кримінального покарання та встановлено , що станом на 01.04.2013 року в провадженні Долинського районного суду перебувала 21 справа в порядку кримінального провадження , з яких щодо осіб – 22 .
Розглянуто - 14 справ :
 
 
У справах із закінченням провадження : - засуджено – 8 осіб , - щодо яких справи закрито – 1 особа , - з поверненням справи на додаткове розслідування – 3 особи . Засудженим особам судом призначено покарання - як захід примусу , що застосовується від імені держави .
 
До засуджених застосовано слідуючі основні міри кримінального покарання у вигляді :
 
- позбавлення волі на певний строк — 5 осіб ;
 
За результатами розгляду кримінальних справ взято під варту з залу суду — 1 особу .
 
Проводячи аналіз по застосування мір кримінального покарання необхідно зазначити , що у боротьбі зі злочинністю держава передбачає комплекс відповідних заходів соціального , економічного , політичного , правового , організаційного та виховного характеру .
Серед цих заходів відповідне місце посідає покарання . Його місце в системі заходів кримінально-правового впливу , що застосовується в межах кримінальної відповідальності особи :
а)покарання є заходом кримінально-правового впливу , що застосовується в межах кримінальної відповідальност особи ;
б)воно є основою кримінальної відповідальності особи ;
в)за своїм змістом покарання має бути найбільш суворою формою кримінальної відповідальності особи .

Положеннями кримінального права України визначено , що покарання є особливою формою державного примусу , яка застосовується згідно з вироком суду до особи , яка винна в скоєнні злочину , з метою його виправлення і запобігання новим злочинам зі сторони як засудженого , так і інших осіб і вираження від імені держави негативної морально-політичної оцінки виновного і скоєнного ним злочину .
При цьому судом дотримується принцип що покарання не має на меті завдавати фізичних страждань або принижувати людську гідність .
 
Вирішення судом питання щодо призначення покарання здійснюється безпосередньо з застосуванням ст. 50 КК України , якою визначені цілі покарання :
а)виправлення і перевиховання засудженого ;
б)запобігання вчиненню нових злочинів самим засудженим ;
в)запобігання вчиненню нових злочинів іншими особами .
Запобігання вчиненню нових злочинів іншими особами в теорії кримінального права називають загальною превенцією . Мета загальної превенції досягається за рахунок того , що покарання особи , винної у вчиненні кримінального правопорушення , певною мірою утримує від вчинення злочинів інших осіб - принаймні якусь їхню частину . І хоча соціальна ефективність покарання з точки зору загальної превенції невисока , воно залишається одним із реальних , хоча й не основних засобів боротьби зі злочинністю .
 
Якщо ж розуміти кару як таке позбавлення чи обмеження прав і свобод винного , яке за своїм характером , змістом або обсягом має відповідати , насамперед , тяжкості вчиненого ним злочину , то тоді кара - це не властивість , а одна з цілей покарання .
Розглянуті цілі покарання значною мірою є взаємопов'язаними і взаємообумовленими . Тому в багатьох випадках застосування покарання більшість із його цілей може бути досягнута одночасно . Так , засудження особи , яка вчинила розбій , до позбавлення волі на тривалий строк в тій чи іншій мірі сприяє одночасному досягненню таких цілей , як кара , виправлення засудженого , спеціальна , а можливо , і загальна превенція .
І як висновок слід зазначити , що покарання як один з центральних інститутів кримінального права є важливим інструментом у руках держави для охорони найважливіших суспільних відносин .
 
Суддями Долинського районного суду правильно застосовується положення чинного кримінального законодавства з забезпеченням суворо індивідуального підходу до призначення покарання з урахуванням характеру і ступеня суспільної небезпечності вчиненого злочину , особи винного і обставин справи , що пом»якшують і обтяжують відповідальність .
 
Аналіз обговорити на нараді з працівниками суду .
 
 
 
СУДДЯ ДОЛИНСЬКОГО    Бондарчук Р.А.
РАЙОННОГО СУДУ
 
ПОМІЧНИК СУДДІ         Патріман Л.А.