flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз практики розгляду судових справ про розірвання шлюбу та стягнення аліментів

таном на 10.05.2013 року в провадженні Долинського районного суду знаходиться 67 справ зазначених категорій :
Із них :
- 31 справа про розірвання шлюбу , з яких :
припиненням шлюбу , стягненням аліментів , а також з інших сімейних відносин , суд виходить з положень Конституції України , норм Сімейного Кодексу України , Цивільного процесуального кодексу України , Закону України «Про міжнародне приватне право» та інших нормативно-правових актів , що регулюють сімейні відносини .
 
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі за заявою про розірвання шлюбу , судом враховується , що воно проводиться органами РАЦС лише у випадках , передбачених статтями 106, 107 СК України . При цьому питання про розірвання шлюбу вирішується незалежно від наявності між подружжям майнового спору . Розірвання шлюбу судом відбувається : за наявності в подружжя спільних неповнолітніх дітей ; за відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу , крім випадків , передбачених ст. 107 СК України ; за спільною заявою подружжя , яке має дітей , відповідно до ст. 109 СК України ; за позовом одного з подружжя відповідно до ст. 110 СК України .
Оскільки розгляд справи провадиться в межах заявлених
вимог і на підставі поданих доказів , судом згідно зі ст. 119 ЦПК України вимагається від осіб , що подали заяву , повного викладення обставин , якими обґрунтовуються дані вимоги , й посилання на засоби їх доказування . Наприклад , у заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено дату й місце реєстрації шлюбу , мотиви його розірвання , чи є від шлюбу неповнолітні діти , при кому з батьків вони перебувають , пропозиції щодо участі подружжя в утриманні та вихованні дітей після розірвання шлюбу , чи заявляються інші вимоги , які може бути вирішено одночасно з позовом про розірвання шлюбу . До заяви додаються : свідоцтво про реєстрацію шлюбу , копії свідоцтв про народження дітей , довідки щодо розміру заробітку та інших доходів , а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог .
 
Якщо заява не відповідає вимогам закону , судом застосовуються правила ст. 121 ЦПК України . Якщо форма і зміст позовної заяви відповідає вимогам ст.ст. 119, 120 ЦПК України , суддя приймає справу до свого провадження , про що постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі . За відсутності ускладнень , які  б  унеможливлювали  розгляд  справи , справа  призначається  до  судового  розгляду . 
 
Секретарем судового засідання сторонам надсилаються копії ухвали про відкриття провадження у справі , відповідачу також копія позовної заяви та додані документи .
 
Судове засідання проводиться у спеціально-обладнаному приміщенні – залі судових засідань . Після відкриття головуючим суддею судового засідання секретар судового засідання повідомляє про здійснення повного фіксування судового засідання .
У випадку відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу за ініціативою однієї зі сторін або суду , з  метою збереження сім”ї , виходячи з положень ч. 1 ст. 111 СК України судом вживаються заходи щодо примирення подружжя у формі зупинення провадження у справі та надання сторонам строку на примирення у відповідності з п.7 ч.1 ст. 201 ЦПК України . Судом використовується надана законом можливість зупинити провадження у справі для примирення подружжя , особливо за наявності неповнолітніх дітей . При визначенні строку на примирення суд заслуховує думку сторін та враховує конкретні обставини справи . Ухвала суду про зупинення провадження у справі та надання сторонам строку на примирення підлягає оскарженню в апеляційному та касаційному порядку (статті 293, 324 ЦПК України ) . Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу , суд вирішує справу по суті .
Вирішуючи справу про розірвання шлюбу по суті суд дотримується вимог п.10  Постанови  Пленуму  Верховного  Суду України  11  від 21.12.2007 року “Про  практику  застосування  судами законодавства при  розгляді справ про право на шлюб , розірвання шлюбу , визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» , згідно якої проголошена Конституцією України охорона сім»ї державою полягає , зокрема в тому , що шлюб може бути  розірвано в судовому порядку лише за умови , якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей .                      
 
При розгляді справ про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей , судом застосуються положення ст.ст. 180, 181, 183, 184, 199 СК України , відповідно до яких батьки зобов”язані утримувати дитину до досягнення повноліття . Якщо  повнолітні  доч-ка , син  продовжують  навчання  і  у  зв»язку  з  цим  потребують  матеріаль-ної  допомоги , батьки  зобов»язані  утримувати  їх  до  досягнення  двадцяти  трьох  років  за  умови , що  вони  можуть  надавати  матеріальну  допомогу .  Утримування провадиться шляхом стягнення аліментів , частка заробітку (доходу) матері , батька , яка буде стягуватись як аліменти на дитину , визначається судом . Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку . За заявою платника або одержувача , суд  може  визначити  розмір  аліментів у твердій грошовій сумі .
В  силу  положень  ст.182  СК  України  при  визначенні  розміру  аліментів  суд  також враховує  стан  здоров»я  та  матеріальне  становище  платника  аліментів , наявність  у  платника  аліментів  інших  дітей . 
По закінченню судового розгляду справи секретарем судового засідання у визначений законом строк виготовляється та підписується журнал судового засідання .
 
Головуючим суддею по справі виноситься остаточний процесуальний документ (рішення) , роз”яснюється сторонам його суть , строк та порядок апеляційного оскарження . Ухвалений по справі процесуальний документ в обов»язковому порядку внеситься відповідальними особами до системи «Д3» , та відправляється до ЄДРР .
Приймаючи до уваги те , що відповідач про час та міс-
це розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку , (зокрема через оголошення в ЗМІ) , зі згоди позтвача , суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи , відповідно до вимог ст.ст.224-226 ЦПК України .
Сторони своєчасно в установленому законом порядку по-відомляються про час та місце судового засідання шляхом направлення рекомендованих листів .
Порушень строків розгляду справ не виявлено . Суддями Долинського районного суду правильно застосовується положення чинного законодавства України , якими регулюються дані правовідносини .
Аналіз обговорити на нараді з працівниками суду .
 
 
 
Суддя Долинського                                 Бондарчук Р.А.
районного суду
 
 
З участю помічника судді                  Патріман Л.А.